Hun er 25 år, og kommer fra Somalia. Hun har bodd i Norge i 9 år, og kom til Norge med hele familien sin.
– Selv om det var krig, ønsket vi fortsatt å gå på skolen. Foreldrene mine ville at jeg skulle ha den muligheten, men noen ganger var det absolutt ikke mulig. Skolegangen ble veldig oppstykket, og det tok oss lengre tid enn normalt å fullføre. Slik var det i noen år, og jeg setter derfor enda mer pris på at jeg kunne gå på skole her, forteller hun.
Målrettet
Hun var 18 år da hun begynte på videregående skole i Norge, og det var ikke lett i starten på grunn av språkbarrieren, og at hun var en del eldre enn de andre. Men hun var veldig målrettet, og hun var bestemt på at dette skulle gå.
Høsten 2019 begynte hun som lærling som helsefagarbeider på Marka, og i løpet av siste året av praksisen sin begynte hun å studere for å bli sykepleier på kveldstid på NTNU Gjøvik. Hun ble ferdig utdannet sykepleier i juni 2024, og jobber nå fulltid på Marka avdeling 2.
Hvorfor ville du bli sykepleier?
– Det er ikke sikkert jeg hadde gått veien for å bli sykepleier om jeg ikke hadde startet som lærling. Jeg så de andre sykepleierne, og jobben de gjorde har vært veldig inspirerende for meg. De har vært gode kolleger og gode rollemodeller for meg.
Godt kollegialt miljø
Hun forteller at hun er den i familien som nå har høyest utdannelse, og at de følger i hennes fotspor. Hun er veldig stolt av hvor langt hun har kommet, både med fagbrev som helsefagarbeider, og utdannelse som sykepleier.
– Siden jeg tok fagbrevet samtidig som jeg studerte til å bli sykepleier, følte jeg at jeg allerede hadde mye kjøtt på beina. Jeg fikk på plass det grunnleggende, og jeg følte studiene gikk lettere på grunn av det. Jeg har hørt at det er flere som har gjort det på samme måte etter meg, og det er hyggelig å se at man kan inspirere. Det er flere veier til målet, men jeg syns det var lurt med fagbrev i bunnen, tilføyer hun.
Nå trives hun veldig godt med fulltidsjobb på Marka, og hun skryter masse av kollegene sine.
– Det er gode kolleger, men det er også veldig støttende og hyggelige ledere.
Det kan være hektiske dager på jobb, men det trives Suaado veldig med. Hun sier det er en spennende og interessant jobb, aldri en kjedelig dag, og hun gleder seg veldig til fortsettelsen på Marka.