Ofte stilte spørsmål om barnehage- og skolestruktur
Det er mange spørsmål knyttet til arbeidet med ny barnehage- og skolestruktur. Her finner du spørsmål som ofte blir stilt, og våre svar.
Her legger vi ut flere spørsmål undervegs i prosjektet, etter hvert som spørsmålene dukker opp. Har du spørsmål du ikke finner svar på? Send en e-post med det du lurer på til postmottak@gran.kommune.no .
Hvorfor ønsker kommunen å endre barnehage- og skolestruktur?
Det blir færre barn og unge i Gran i årene framover, og vi har for mange bygg som må vedlikeholdes og moderniseres. Vi må spare penger og ønsker å bruke en større andel på barn og unge, og mindre på bygg.
Hva er best; små eller store skoler?
Det er ikke noe fasitsvar på dette. Forskning gir ikke noe tydelig svar på hvilken betydning skolestørrelse har for elevers læring og trivsel. Skolestørrelse oppleves ulikt fra person til person.
Hva skal byggene til de nedlagte skolene brukes til?
Det er ikke bestemt ennå, men høsten 2025 setter vi i gang en medvirkningsprosess for å få innspill til hva byggene til de nedlagte skolene kan brukes til.
Når blir ny barnehage- og skolestruktur bestemt?
Kommunestyret vedtok ny barnehage- og skolestruktur i sitt møte 30. mai 2024. Her er vedtaket:
Skole:
- Kommunestyret vedtar Hovedkonsept 1, 4 av 7 barneskoler beholdes. Grymyr, Sanne og Moen skoler legges ned.
- Kommunestyret vedtar å innstille muligheten for fritt skolevalg inntil ny forskrift om kretsgrenser er vedtatt høsten 2024.
- Kommunestyret vedtar at rådmannen kommer tilbake med sak angående etterbruk av skolebygg.
- Kommunestyret ønsker ikke at kommunale skolebygg brukes til private skoleformål, og ber rådmannen igangsette et arbeid med omregulering av eventuelt nedlagte skoler/tomter.
- Kommunestyret forutsetter at det legges stor vekt på å få til fleksible overgangsordninger ved gjennomføring av avvikling av skoler. Hensyn som å unngå å splitte eksisterende klasser så langt som mulig, at søsken kan gå på samme skole og trygging av skoleveg ved gjenværende skoler skal tillegges stor vekt. Det må tas høyde for at tiltak for å sikre en best mulig overgang for berørte elever vil kreve noe ressurser i første del av kommende økonomiplanperiode.
- Det skal legges til rette for at alle elever fra Grymyr og Sanne krets som ønsker det skal kunne gå på Gran ungdomsskole i framtid. Fritt skolevalg opprettholdes i barne- og ungdomsskoletrinnene i Gran kommune etter at nye kretsgrenser er vedtatt.
Barnehage:
- Kommunestyret vedtar å legge ned Gran natur- og familiebarnehage avdeling Vesleskogen. Friluftstilbudet flyttes til Bjørklund barnehage.
- Kommunestyret vedtar å samordne ledelsen i Bjoneroa barnehage og Bjoneroa skole. Rådmannen utreder muligheten for samlokalisering.
- Kommunestyret vedtar å videreføre barnehagedriften ved Grymyr oppvekstsenter selv om skolen legges ned.
Blir det fortsatt fritt skolevalg når ny struktur er vedtatt?
Fritt skolevalg vil fortsatt være mulig etter ny skolestruktur, men det kan begrenses av kapasiteten på skolene.
Hva skjer med kretsgrensene hvis det blir ny skolestruktur?
Kommunestyret vedtok nye skolekretser for Gran kommune i desember 2024. Endringene trer i kraft i 2025 og 2026, avhengig av skolekrets.
Hvem får være med å medvirke i prosessen?
De som blir berørt hvis barnehage- og skolestrukturen endres, har rett til å medvirke i prosessen.
Dette er hovedsakelig:
- barn/elever
- foreldre
- ansatte
I tillegg vil vi be om innspill fra andre som bruker skolebyggene, for eksempel lag og foreninger.
Hvordan får folk være med å medvirke?
Vi har gjennomført følgende medvirkningstiltak så langt:
- flere dialogmøter med alle ansatte, FAU-er, SU-er og KFU
- digital undersøkelse hvor både elever, ansatte og foreldre har vært invitert til å delta
- flere møter med ungdomsrådet og rådet for mennesker med nedsatt funksjonsevne
- digital undersøkelse om fordeling av elever, hvor foreldre ved Moen og Sanne skoler har vært invitert til å delta
- elevrådskonferansen for barneskolene i Gran kommune
- samtaler med alle ansatte ved de skolene som er vedtatt å legges ned
Vil ansatte i barnehager og skoler miste jobben som følge av ny struktur?
Nei, det er ikke en del av planen. Gran kommune ansetter nye personer innenfor barnehage og skole hvert år og opplever et jevnlig behov for dette.
Hvis det skulle skje at vi har flere ansatte enn vi trenger i disse tjenestene, kan vi korrigere og møte dette ved å utlyse færre stillinger.
Hvis det blir flere større skoler, blir det da flere ulike ansatt-ressurser (som helsesykepleier og sosiallærer)?
Ansattressursen blir bestemt ut fra antallet barn i den enkelte barnehage og skole, i tråd med gjeldende regler og normer for bemanning.
For eksempel, når det gjelder helsesykepleier, blir det ikke mer ressurser per elev ved å slå sammen skoler, men ressursen blir mer tilgjengelig.
Blir det flere ansatte som jobber med barn med nedsatt funksjonsevne eller spesialpedagogisk hjelp?
Ressursen til disse barna er styrt ut fra barnets behov og hva barnehagen eller skolen klarer å romme innenfor sitt ordinære tilbud. Dette er uavhengig av barnehagens eller skolens størrelse.
Når iverksettes ny barnehage- og skolestruktur?
Vi iverksetter ny barnehage- og skolestruktur i to trinn:
- Gran natur- og familiebarnehage legges ned fra og med høsten 2025.
- Alle elever som starter i 1. trinn høsten 2025, starter på den skolen de hører til etter nye skolekretser.
- Moen og Grymyr skoler legges ned fra og med høsten 2025.
- Sanne skole legges ned fra og med høsten 2026.
Sist oppdatert
